Определянето на цена за претапициране на дадена мебел е много относително нещо. Цената за тапицерските услуги зависи от това през каква експлоатация са преминали до сега мебелите, от качеството с което са изработени и др. В практиката ни сме попадали на случаи при които 30 годишен диван изглежда като нов, в други случаи дивани на 4-5 години са грохнали, с изкъртени подлакътници, издънени седалки и др. Затова не може да се определи цена за претапициране на определен модел, без той да бъде огледан от специалист тапицер.
Едно от основните пера при образуването на цената за тапицерските услуги това е разхода за дамаска или кожа. Добре е да се знае, че среден клас дамаска или еко кожа струва 12- 18лв. Има и такива от по-висок клас които струват от порядъка на 25-35лв. и нагоре. Друг фактор влияещ на образуването на цената за претапициране на мебели е качеството на вложените материали. Трябва да знаете, че полиуретановата пяна /разбирай - дунапрен/ който се влага в мебелите, може да бъде с различна плътност: 18,20,25,35,40 кг. на кубически метър. Колкото по малка плътност е тя, толкова е по-евтина, но съответно и еластичността и е по малка. Препоръчително е за седалищната част да се използва пяна с плътност не по малка от 25 кг на кубически метър.
Най-накрая, но може би най-важна е цената за труд. Общо взето офертите на повечето тапицери са близки или еднакви. Примерно цената за труд при претапициране на мебели от среден ценови клас варира: Диван- 150 -200лв. , Фотьол около 100 лв, Табуретка -15 - 25 лв , Ъглов диван- 250- 400 лв. Но при избор на оферта не гледайте само цената! Защото , тапицерският занаят е деликатна работа и не търпи безотговорност и немърливост . Дори и с най скъпите и качествени материали може да се съсипе една мебел.
И най-добрата ценова политика няма да има никакъв смисъл ако не се предлага качествена услуга .
Независимо дали става въпрос за тапициране на столове , реставрация на кресла или претапициране на дивани , в почти всички случаи когато те са амортизирани в продължение на 10-15 и повече години се налага ремонт .
Затова е хубаво когато се претапицира мека мебел , да се развали до основата , за да може да се прецени в какво състояние е тя . Не само да се сменя дамаската! Доста голям процент от мебелите които тапицираме имат нужда от стягане на корпуса . Добре е да се преопънат коланите на седалката , ако пък те са ластични да се сменят , защото губят еластичността си. Когато се ремонтират мебели с пружинна система е задължително материала който е върху пружината да се смени . Неговата структура със сигурност е нарушена от постоянния контакт с метала . При “Бонелите” много често има деформирани или счупени чашки, което нарушава цялата геометрия на пружината. Затова те се сменят.При ПРЕТАПИЦИРАНЕ НА МЕБЕЛИ с пружини тип “Епеде” най често се налага смяна на напречните щанги.
Най-качествените и здрави пружини това са”Спиралните” . При тях няма чупене и деформиране . При мебели с тези пружини се налага единствено те да се привържат и стегнат разхлабените възли . Независимо, че вече има много иновативни и висококачествени продукти като “Пенолатекс” ,” Мемори пяна” и др. , ние Ви съветваме никога да не заменяте спиралните си пружини с нещо друго. С никой друг материал не може да се постигне такава дълготрайност ,качество и комфорт. В момента в България няма фирма която да произвежда мебели с тези пружини . Един или два са мебелните магазини в които можете да поръчате такава мека мебел внос, но на цени които малко хора могат да си позволят. Затова ако някой Ви препоръча да замени спиралните пружини на вашите мебели с нещо друго , то това ще е само поради факта ,че не знае как да ги върже. Работата с тази пружинна система изисква много опит и практика. За да бъде вързана добре една седалка с тези пружини майсторът ТАПИЦЕР трябва много добре да познава специфичните операции като:връзване с различни възли , шиене, гарниране , направата на кант и др. Поради факта, че с тази система се е работело преди 35-40 години в момента не са много хората които могат да се справят качествено и професионално с тези операции .
Общо взето работата с пружини е доста трудна и затова много тапицери си спестяват усилието да развалят една пружинна седалка до основа .
ЗАТОВА ИЗБИРАЙТЕ ВНИМАТЕЛНО И КЪСМЕТ!